Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Как се инсталират програми под Линукс
Тема: Как се инсталират програми под Линукс, Съвети?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юни 15 2010, 08:40

Група: Li fans
Регистриран: Юни 2010

Оценка: няма

Наскоро се запалих по OS Linux и реших да си пробвам уменията като се опитам да инсталирам някоя дистрибуция. След бая потене и ровичкане в интернет ,най-накрая се научих да разделя диска ръчно или както пише в инсталацията "за напреднали". Инсталирах на виртуална машина Mandriva 2010,Ubuntu 10.04 и Kubuntu 10.04,като най ми допадна Кубунту! Нооо това се оказа по лесно отколкото да инсталирам някоя програма. Четох някъде че трябва с десен бутон на файла и опън уич ,но с какво опън уич? И така имам инсталиран Линукс но не мога да направя нищо с него! Моля без да ми се присмивате а за помощ!   :6;  :6;  :6;

:12;  :12;  :12;
Контакти:  Kubunt4o

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 15 2010, 09:37

Регистриран: Май 2008

Оценка: 4.5

Доколкото разбирам си с кубунту. По принцип се повечето софтуер го имаш в repository-тито. Т.е. инсталираш с
# apt-get install <името на програмата>

Съвет:
Научи се и да търиш в нета. Ако свалиш програма за линукс, виж какво разширение е и търси в гуугъл
пример:
Сваляш си програма с разширение ".rpm", пишеш "how to install rpm kubuntu"... и 100% на първа страница ще имаш пример.
Контакти:  Str82DHeaD

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 15 2010, 22:20

Регистриран: Юли 2008

Понеже още си много нов линуксжия (Welcome to the Club), и тъй като сега сигурно ще попиташ "Ама къде да го напиша това "sudo apt-get install ....", и понеже няма да знаеш и името на програмата първо разгледай каталога от програми. Не знам къде се намира в Кубунтуто, но виж дали имаш Software Manager или нещо подобно някъде из менютата. Там са ти групирали всички програми в отделни групи, има си информация за тях и само цъкваш веднъж вътху Install тя започва да се сваля от нета и да се инсталира без да те пита нищо. Ако и това не можеш да го намериш 100% има Synaptic Pakage Manager. от него пак може да си харесаш програми, но там има адски много пакети, който са спомагателни към някой програми и сами по себе си са нищо. По този начин от всички пакети които има там може и да се объркаш кое за какво е. Хубавото е че поне ако си си харесал някоя програма и са нужни пакети, които ги нямаш, само ще си ги избере.

Тъй като си с Kubuntu ако търсиш в нета програми търси да са *.deb пакети. Това е нещо като *.MSI за Windows.

Ако не си намерил Software Manager-a, а Synaptic-a ти е объркващ ето едно tool-е с което освен инсталиране на програми и добавяне на репозиторита за други програми, можеш и да инсталираш програми от там, както и да правиш други настройки на убунтуто: Ubuntu Tweak

А иначе отностно sudo apt-get install ... или sudo aptitude install... Сигурно като питаш за някоя програма или нещо във форума, ще ти кажат да напишеш това или друго трябва да го напишеш в Терминала. Има лънчер във меню Accesories или натискаш Ctrl+Alt+T (поне при Ubuntu 10.4 е така).

Айде със здраве и дано да съм ти помогнал.

Контакти:  doommaster

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 29 2011, 02:03

Регистриран: Януари 2011

Цитат: (Str82DHeaD @ Юни 15 2010, 09:37)

Доколкото разбирам си с кубунту. По принцип се повечето софтуер го имаш в repository-тито. Т.е. инсталираш с
# apt-get install <името на програмата>

Съвет:
Научи се и да търиш в нета. Ако свалиш програма за линукс, виж какво разширение е и търси в гуугъл
пример:
Сваляш си програма с разширение ".rpm", пишеш "how to install rpm kubuntu"... и 100% на първа страница ще имаш пример.

Стига бе! Спри се пък и ти. Тук сме за да четем от тук как да. Моля те, дай точен отговор. И аз имам същия проблем с инстала. Става въпрос за зипнати файлове. Къде да се свалят и как да ги намира това apt-get install ПРОГРАМА. Ама ако тя е свалена някъде?
Къде трябва да ги сваляме и как да ги инсталираме тея пустини? :29;

Нищо не разбирам от този LINUX. Никъде няма упътване за идиоти. Щот ако това са упътвания за начинаещи, на мен ми трябват упътвания за идиоти.
Контакти:  sava

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 30 2011, 14:40

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

Най-просто ми изглежда synaptic , затова отваряш конзола и пишеш:

su
парола на руут  ............
apt-get install synaptic /вероятно го няма в кубунту/
След инсталацията на синаптик имаш графичен пакетен менажер, от който може да инсталираш необходимите ти пакети.

ако си свалил .deb файл - примерно скайп.деб
отваряш конзола и пишеш
dpkg -i <файла_който инсталираш.deb> останалото го върши пакетния менажер

Наздраве
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2011, 14:25

No avatar chosen

Регистриран: Юни 2006

В Убунту няма su следователно в конзолата се пише sudo synaptic ще пойска парола след това вече може да се избира от каталога с програми натам четене му е майката
Контакти:  nfsto
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2011, 15:07

Цитат: (nfsto @ Февруари 07 2011, 14:25)

В Убунту няма su следователно в конзолата се пише sudo synaptic ще пойска парола след това вече може да се избира от каталога с програми натам четене му е майката

Може би само така да ми изглежда?!!! Аз ли съм единствения на Убунто? Добър ли е като за съвсем начинаещи в Линукс. А сигурен ли е? Има ли по-добър и ако има по какво се определя кой е ппо-добър?
Питам защото пробвах Федора, Редхат, Некъв Меджик или нещо такова и още 1-2. Спрях се на Убунто защото бе най-приятелски настроен. Със сигурност всеки тук е минал през Уина. Ако изключим прословутата сигурност. С какво е по-добър Линукс? Направо си е жива борба за всяко нещо!

Нищо не разбирам от този LINUX. Никъде няма упътване за идиоти. Щот ако това са упътвания за начинаещи, на мен ми трябват упътвания за идиоти.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2011, 21:40

Цитат: (sava @ Февруари 07 2011, 15:07)

Ако изключим прословутата сигурност. С какво е по-добър Линукс? Направо си е жива борба за всяко нещо!

Ами това е едното - стабилността
А като подкараш нещо - знаеш ли какъв е кеф :33;
Бъзикам се - от 6г не използвам боза /освен за warcraft/ и не усещам никаква липса от нея.Според мен борбата с полусъсипана боза е много по-изнервяща, отколкото настройката на линукс машина, която няма да те издъни в близките 5г
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 08 2011, 00:15

Цитат: (devik @ Февруари 07 2011, 21:40)

Цитат: (sava @ Февруари 07 2011, 15:07)

Ако изключим прословутата сигурност. С какво е по-добър Линукс? Направо си е жива борба за всяко нещо!

Ами това е едното - стабилността
А като подкараш нещо - знаеш ли какъв е кеф :33;
Бъзикам се - от 6г не използвам боза /освен за warcraft/ и не усещам никаква липса от нея.Според мен борбата с полусъсипана боза е много по-изнервяща, отколкото настройката на линукс машина, която няма да те издъни в близките 5г

Почти нищо не разбрах :12;
Ама ми се струва, че казваш Линукс си е Линукс. Честно казано не го ползвам. Качих си сървъра там и до тук. Отне ми доста време ( около 2 месеца ). После да оправя пермишъни и ... Всъщност ги забравих другите :22; ! Как да е. Да ти отговоря - Мен ли питаш?!! Че аз ако не знам какъв кеф е да подкараш нещо на тая машина  :33; Ама има малък проблем хора. Подкарах каквото ми трябваше с доста  :29;  Ама за интеграцията на Линукс така няма да сработи. Не си представям деца под 16 год. и възрастните над 40 да имат нервите да работят с Линукс-а. Верно веднъж се учи и после  :24;  От какво зависи Линукса да е удобен за масите? И верно ли няма как да му се вкара вирус? След като няма антивирусни как може да сме сигурни, че нямаме вируси? А от отговора ти разбирам, че версията на Линукс-а няма значение!??!
Благодаря ти за отговора!

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2011, 10:32

Вируси може да си вкараш само ти и пак няма да запалят ако не им дадеш права, да ги инсталираш и т.н
Дори и след това те нямат среда за развитие - така че не се притеснявай
А за избора на дистро - това е въпрос на лично предпочитание и на познат, който да ти тури едно рамо в началото.Лично за мене примерно с Knoppix може да се справи и 5г дете доста по-лесно отколкото да си инсталира виндовс, след което да се зарови да търси хиляди драйвъри, антивируси и да краде като бесен софтуер, който го има и с отворен код.
Относно масите - те ползват линукс отдавна  и то без да разберат.Масово сървъри,рутери и др. супермашини.са на линукс
WEB  
Общо 9 отговор(а) от Юни 15 2010, 08:40 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Как се инсталират програми под Линукс

© 2014 Linux Index Project