Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Преоразмеряване на дял
Тема: Преоразмеряване на дял
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 16 2010, 15:34

Група: Li fans
Регистриран: Октомври 2006

Оценка: няма

Преди време си взех лаптоп ASUS X5DINseries. За съжаление беше със предварително инсталирана ОС WIN7 Premium 64bit.Искам да инсталирам Debian на нея и ми трябва съвет как да преоразмеря единия от дяловете без да загубя информацията на него. Коя програма да използвам? Как е правилно да се направи? Как да изчисля дяла така че да не се получи 30,....GB(искам да ми показва цяло число). Трябва ли дя правя SWAP дял при условие че имам 4GB RAM и съответно колко голям да бъде?
Предварително благодаря за помощта !
Контакти:  makrosxxx
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 16 2010, 20:06

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

gparted, може през live CD на Ubuntu да го направиш. сама ти намалява дяла и ти изчислява цилиндрите, смаляването на файловета система и т.н.
после можеш да си пуснеш инсталатора на debian и да си направи дяловете през него или директно да инсталираш, ако си ги направиш преди това в ubuntu

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 17 2010, 12:02

Относно SWAP дяла, има ли нужда от такъв и съответно с каква големина ? 2GB достатъчни ли са? Кой дял е по добре да се преоразмери праймъри или лоджикъл дяла?
Благодаря предварително !
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 17 2010, 16:59

Регистриран: Февруари 2008

Quote: (makrosxxx @ Sep. 17 2010, 12:02)

Относно SWAP дяла, има ли нужда от такъв и съответно с каква големина ? 2GB достатъчни ли са? Кой дял е по добре да се преоразмери праймъри или лоджикъл дяла?
Благодаря предварително !

ако имаш 3 primary дяла e най - добре 4тия да ти е extended(logical).
за root и swap няма никакво значение дали е на extended или primary дял.

отностно размера, ако искаш да ползваш stand by, hibernate и т.н. трябва да ти е най - малкото с размера на реалната памет + 100мб за всеки случай (че диска се смята 1мб = 1000кб, а паметта 1мб = 1024кб). не е проблем да е 2гб, не е проблем да е 1гб, не е проблем и да нямаш такъв дял (но при препълване на паметта, ядрото почва да ти убива процеси, като започва с използващите най - много памет - browser-a, X, KDE, GNOME... apache..)

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 18 2010, 22:02

Пробвах да инсталирам Debian и Ubuntu, ала и при двете имам проблем с видеодрайвъра. След инсталацията на системата вместо да ми се появи прозореца за логване се появява размазан екран. Проблема е че никога не съм сменял драйвъри без въобще да се логна(напълно в конзолен режим)не зная как да ги сваля и кои точно да избера(докато е в конзолен режим). Не зная и как точно да ги инсталирам. Картата ми е Geforce G102M CUDA.
WEB  
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 20 2010, 17:57

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

тая карта е голямо дърво от към поддръжка - пробвай да пуснеш системата със стария nv драйвер че може nouveau (ползва са в 10-ките на ubuntu) да има проблеми с картата - всъщност с кой драйвер се опитва да тръгне системата (натискаш alt+ctrl+f1 логваш се и изпълняваш cat /var/log/Xorg.0.log | grep Driver)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Септември 16 2010, 15:34 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Преоразмеряване на дял

© 2014 Linux Index Project