Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблеми с permissions
Тема: Проблеми с permissions
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 15 2005, 09:43
guardian

Група: Li fans
Регистриран: Май 2005

Оценка: няма

Става въпрос за следната ситуация: NTFS дял който е маунтнат като read only, искам да си копирам от него директории с документи на linux дяла за да мога да ги редактирам, с копирането няма проблем, след като копирам директорията и задавам в permissions 777, но файловете в нея остават read only, не е проблем да им промена и на тях правата за достъп, но  ме интересува как да задавам права за достъп на директория, така че те да се наследяват от файловете и другите директории които са в нея, предполагам че се използва някой от специалните флагове, но не знам кой.
Второто ми въпросче е как да си настроя скрола на мишката да ми прехвърля повече редове на връткане, под кде има такава настройка в опциите на мишката, но под гном няма, а не знам има ли си отделен конфиг файл за мишката, огледах в /etc но не видях подобно нещо.

Контакти:  guardian
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 15 2005, 10:38
Drakula

Регистриран: Август 2005

Промяната на права става с командата chmod (като root)
Примерно, искаш всички файлове в директорията ~/test да станат read-write.
Код: 

chmod 666 -R ~/temp

За повече информация: man chmod

Отговорът не е точно по темата, ама не се сещам как може файловете, копирани в директория да наследяват правата и...

Редактирано от Drakula на Ноември 15 2005, 10:42
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 15 2005, 13:49
quintessence

Група: Li psychos

Цитат:  (guardian @ Ноември 15 2005,09:43)

Става въпрос за следната ситуация: NTFS дял който е маунтнат като read only, искам да си копирам от него директории с документи на linux дяла за да мога да ги редактирам, с копирането няма проблем, след като копирам директорията и задавам в permissions 777, но файловете в нея остават read only, не е проблем да им промена и на тях правата за достъп, но  ме интересува как да задавам права за достъп на директория, така че те да се наследяват от файловете и другите директории които са в нея, предполагам че се използва някой от специалните флагове, но не знам кой.
Второто ми въпросче е как да си настроя скрола на мишката да ми прехвърля повече редове на връткане, под кде има такава настройка в опциите на мишката, но под гном няма, а не знам има ли си отделен конфиг файл за мишката, огледах в /etc но не видях подобно нещо.

ами редактирай fstab и направи нтфс дяла/дяловете/ rw  .. vi fstab/или там,който редактор ползваш/ ..маунти дяла после с една маска 0222 примерно ..за новосъздадени файлове в дадена директория се задава отделно пермишън за самия файл или за самата директория,както е написал потребителят преди мей..ма теб въпроса ти е ман друг..пробвай с редактиране на фстаб-а да кажем :)
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 15 2005, 18:24
Drakula

Цитат:

ами редактирай fstab и направи нтфс дяла/дяловете/ rw  .. vi fstab/или там,който редактор ползваш/ ..маунти дяла после с една маска 0222 примерно ..за новосъздадени файлове в дадена директория се задава отделно пермишън за самия файл или за самата директория,както е написал потребителят преди мей..ма теб въпроса ти е ман друг..пробвай с редактиране на фстаб-а да кажем

Мисля, че не си схванал въпроса. Доколкото разбрах guardian иска да копира файл от NTFS дяла върху линуксия дял и вече копирания файл да има +w permission (т.е. да наследи +w permission от флаговете на директорията)
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 15 2005, 23:16
guardian

Регистриран: Май 2005

За да стане по ясно, искам директория на линуският дял когато и задам някакви пермишъни те да се наследяват от обектите в директорията, за задаване на правата ползвам десен бутон върху папката, пропъртис, пермишън.
Казано иначе търся нещо подобно на опцията от Уиндоус - Inherit from parent the permission entries that apply to child object.

Контакти:  guardian
WEB  
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 16 2005, 09:16
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

Drakula ти го обясни - това се прави с опцията R на chmod - и един съвет - учи се да ползваш конзолата защото утре ще смениш дистрото или графичната среда и ще се почувстваш като начинаещ (това е една от причините да има изказвания от родът на тая дистрибуция е готина а оная смотана)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Ноември 15 2005, 09:43 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблеми с permissions

© 2014 Linux Index Project