Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Разширяване на ext3 партишън
Тема: Разширяване на ext3 партишън
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 11 2005, 22:50
Kwatee

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

Здравейте,

по какъв начин мога да разширя даде ext3 партишън под Линукс (аз съм на Suse 9.3 Pro, но това едва ли е от голямо значение). /home партишъна (ext3) ми е физически на харддиска до един от уиндоуските партишъни (vfat) и искам да добавя уиндоуския партишън към /home -a без да загубя информацията на втория. Въобще възможно ли е това?

Това, което ми хрумна, е да изтрия vfat партишъна и някакси да преместя задната граница на /home-a в задната граница на новополученото свободно място (или нещо подобно, защото "свободното" място ще трябва и то да е ext3), но пак не мога да разбера как да стане и дали въобще е възможно.

Разгледах опциите на fdisk и cfdisk, но не можах да видя подобно нещо (може би не съм гледал там където трябва).

Благодаря предварително
Контакти:  Kwatee
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 12 2005, 15:13
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Имаш аналог на Partition Magic под Windows и той се казва QtParted...за да го използваш коректно, обаче, ти препоръчвам да си свалиш Кнопикс, да буутнеш от ЦД-то и да използваш вградения там QtParted, НО КАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО провериш, че никоя от партициите на хардидска ти не е вече монтирана от Кнопикса(команда 'mount')....Успех!

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 13 2005, 00:06
Kwatee

No avatar chosen

Благодаря за съвета, stumps. Щом пробвам ще пиша тук как е минало.
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2005, 14:51
Kwatee

No avatar chosen

За съжаление се оказа, че опциите, които ми трябват в qtpart (разширяване на партишън и преместването му), работят само за fat32 партишъните. :(

Затова ще предприема друг подход. Във връзка с това ме интересуват два въпроса:

1. С какви опции да изпълня "cp", за да бъдат копираните файлове абсолютно идентични на тези, които се копират (всички възможни опции, като права, времена и други неща, които не мога да се сетя). На пръв поглед "cp -r --preserve-all /home/* /mnt/temp/home/" върши тази работа, но дали не пропускам нещо?

2. Ще се "срути" ли системата ми, ако след подобен бекъп изтрия текущите /home и "/" партишъни и ги създам отново, като им възвърна старите номера на устройствата и копирам обратно информацията (т.е. на пръв поглед няма да има разлика, освен че партишъните ще са с по-големи размери и единият уиндоуски/fat32 ще ми е зачезнал)?

3. Тъй като се надявам, че сте разбрали идеята ми, сещате ли се за някакъв по-културен начин за изпълнението на това?

Ще ви бъда изключително благодарен, ако отговорите колкото можете по-бързо. :)
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2005, 16:52
LazCorp
Нерегистриран

Разшири си партитишъна и там премести само /home - предполага сем,че там ще буташ повече файлове. Може да направиш същото и с /var например. Може да си пръснеш тези root папки по дяловете и ще знаеш, че със сигурност когато /хоме ти се задръсти системата ще продължи да работи коректно с наличното си място на стария дял ;-)
Контакти:  LazCorp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2005, 17:37
Kwatee

No avatar chosen

Туй е ясно и в момента така ми бачка. :D

Въпросът ми беше как да разширя партишъна?! Т.е. в момента имам примерно три партишъна разположение един след друг физически върху харддиска: 2GB, 2GB, 10GB (/, /home, fat32) и искам да станат 4GB, 10GB (/, /home). Как може да стане това възможно най-лесно и безболезнено?

Понеже не можах да открия как става "придвижването" на партишъни по харда и тяхното разширяване, за момента идеята ми е да копирам информацията от двата 2GB-ви партишъна на 10GB-вия, да ги изтрия и да върна обратно информацията. Във връзка и с това, задавах предните си въпроси.

Ако се сещате за по-културен начин на изпълнение, ще се радвам да го чуя. :)
WEB  
Мнение #7
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 17 2005, 02:04
Kwatee

No avatar chosen

Ако някой случайно го интересува, оправих се. Ето как:

1. Форматирах големия дял;
2. tar -clvf root.tar /
tar -clvf home.tar /home
3. Копиртах root.tar и home.tar на големия партишън;
4. Изтрих под кнопикс (boot CD) "/" и "/home" дяловете и новополученото свободно място го превърнах в нов, обединен дял;
5. tar -xvvf root.tar /mnt/папака_където_е_монтиран_новия_дял
6. tar -xvvf home.tar /mnt/папака_където_е_монтиран_големият_дял

Това е най-общо. Разбира се има детайли, особено при правенето на дяловете, за да не се прецака работата и стартирането на системата, които, ако някой го интересува и не може сам да се оправи, мога да споделя.
WEB  
Общо 6 отговор(а) от Декември 11 2005, 22:50 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Разширяване на ext3 партишън

© 2014 Linux Index Project