Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » За BSD-тата и Gentoo Линукс
Тема: За BSD-тата и Gentoo Линукс
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 03 2006, 16:41
yasnv

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

Така,в секцията,в която правя тоя топик(сигурно последният ми)
пише "общи проблеми и въпроси".Нямам проблем а въпрос.

Става въпрос за BSD дистортата и Gentoo линукс.
Доколкото знам те не са толкова еднакви с "обикновения(най-разпорстранения луникс)" има някви БСД портове,при Джентуу пък emergr пакети или нещо такова.

Въпросите ми са:
1.Да ми обясните главната разлика между тези видове дистрота и РПМ и Дебиан базираните.
2.Как се инсталират програми?-горе-долу с 2-3 думички
3.По-сложни ли са като цяло за използване?
4.Имат ли инструменти за онлайн ъпдейт?

не знам дали греша обаче джентуу и бсд-тата ги слагам под общ знаменател.

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 03 2006, 19:41
Zero_effect

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2005

Оценка: 5

Мога да ти обясня само за Gentoo, защото съм негов ползовател от известно време.

Горе-долу инсталирането на програми под него е съвсем елементарно. В случая командата emerge ти играе ролята на нещо като apt-get или yum. За да инсталираш нещо пишеш просто emerge <package> (пример emerge postfix)

Характерното на тази система е, че всичко се сваля от интернет и се компилира като от сорс. За да "кажеш" на системата с какви поддръжки да се компилира програмата се използва USE променливата.

Също така за да ъпгрейтнеш листата на нещата, които можеш да инсталираш трябва пронякога да правиш sync-ваш.

Друго по-характерно за Gentoo е начинът, по който се правят някои настройки, като тези на мрежовите карти и други.

Като цяло не е сложен за използване, но изисква доста време за настройка и инсталацията е малко по-дълга.
В зависимост от stage-а, който си избереш ще е различно времето, за което ще го направиш. Stage1 си е почти правене на всичко от нулата; в stage2 поне са ти осигурени някои основни неща прекомпилирани, като binutils, gcc и други; stage3 е вече с прекомпилирано всичко за базовата система.

Горе-долу това се сещам засега да спомена.
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 04 2006, 10:32
yasnv

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

тенкс,за тоя линукс горе-долу ми стана ясно-за предпочитане са по-други дистрота.

сега ако има някой да драсне нещо за BSD - FreeBSD; NetBSD ; DesktopBSD ; OpenBSD на какъв принцип работят ще бъде много добре.

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #4
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 04 2006, 14:46

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Цитат:

2.Как се инсталират програми?-горе-долу с 2-3 думички

В BSD диструбициите в частност FreeBSD има няколко начина за инсталиране на пакети
1. като системата си дръпне последната възможна версия като компилиран пакет
2. като си свалиш сорс кода и си го компилираш сам
3. като използваш ports в които става пак компилиране от код но се следят зависимости и общо взето е достатъчно make install и системата си прави всичко сама, като тук можеш да кажеш с какви опции да  се компилира

Цитат:

3.По-сложни ли са като цяло за използване?

След като свикнеш със системата на работа после всичко друго ще ти е по-трудно, така че това е доста общ въпрос

Цитат:

4.Имат ли инструменти за онлайн ъпдейт?

несъм се интересувал и не ползвам; може да има особено в по-новите версии се оптиват да налагат някакви тулове за управление

"Linux is for people who hate Windows, BSD is for people who love UNIX"
Контакти:  gog

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 3 отговор(а) от Януари 03 2006, 16:41 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » За BSD-тата и Gentoo Линукс

© 2014 Linux Index Project