Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Помощ за начинаещ...
Тема: Помощ за начинаещ...
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 17 2006, 18:12
dirdri

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Януари 2006

Оценка: няма

Ще започна така-от няколко (2) месеца се занимавам с Линукс, главно заради университета, тоест познанията ми са доста ограничени. Искам обаче да задълбоча в него и да забравя за Уиндоуса. Имам няколко въпроса, ако може някой от вас да ми отговори. Значи:първо-компютърът, който ползвам в момента, не е този, на който е сложен кабела за нета. Смених на този мака и сега си бачка, обаче не знам как да го направя този трик пре Линукс.Тоест не знам изобщо как да си конфигурирам връзката от там. Работя на Слакуер, сменям м/у Гноме и КДЕ, ама май КДЕ по-разбирам, може би щото е изглежда повече като Уиндоуса. Това е навик, обаче, от който мисля, че бързо ще отвикна. И нещо друго да питам:имам някой файлове(е-букс), които Линукс не ми отваря, дава ми грешки, а Уиндоус си ги отваря без проблем. Това въпрос на настройки ли е или...?
Мерси много и съжалявам ако задавам банални въпроси, сигурно на тези, които се занимават само с Линукс им е писнало от начинаещи, които само задават въпроси, а не се мъчат сами като първите Линукс-фенове :)
Контакти:  dirdri
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 17 2006, 18:56
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

здравей :)
относно интернета,конфигурираш според нуждите си iptables..разбира се ,ще помагаме с каквото можем , конфигурацията ще се състои главно в маскиране на ИП адреса , пускане на услугите,които ще са ти необходими за достъп до интернет ; за разлика от уиндовс,при юникс базиранираните ОС-и не са необходими проксита и друго подобни чудесии .. кеф ти masquerading,кеф ти forwarding и тн .. като за начало сигурно ще ти е необходимо да се запознаеш по-обстойно с iptables - http://www.netfilter.org/
повечето потребители работят с КДЕ,аз също съм оттях,въпреки че фаворита ми е друг - fluxbox
относно проблема с ебуукс, предполагам са в .pdf формат,вероятно или нямаш инсталиран четец на .pdf ,или просто се дължи на някаква допълнителна настройка .. ще се наложи да кажеш каква е грешката,за да се ориентираме откъде произхожда проблема ..
..за да не казвам баналната фраза ' никой не се е родил научен' ,ще го перефразирам малко - човек се учи докато е жив;пък и целта на форума е да помага на потребителите с каквото може,с цел  преудоляване на първоначалните трудностти при сблъскване с толкова нова и чужда материя ...  и не само ..  :)

бтв ,много добре си се ориентирал към слакуер,мнението ми е ,че човек свикне ли поне малко да работи с тази диструбуция,няма да му е трудно да се ориентира с други линукс диструбиции и определено доста ще му се обогати културата не само за линукс,но и за други юникс подобни ОС-и ; независимо ,че всичко на пръв поглед е толкова просто,конфигурирането на почти всичко при слакуер си изисква малко повечко усилия  :) //не го казвам това само,защото слакуер ми е присърце  :D//
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 17 2006, 22:10
dirdri

No avatar chosen

Мерси много, че ми обърна внимание. Ще попрочета малко от линка и ако имам пак въпроси ще питам. Файловете наистина са пдф, ама само някои не ми отваря. В смисъл, че съм отваряла пдф, ама точно тези, дето ми трябват сега не иска и бях принудена и да се преинсталирам Уиндоуса, щото се беше "вкиснал"  :p .Аз си насвалих малко книжки, кои на БГ, кои не, все хубави според мен, щото все има нещо ново, което мога да науча от тях. Ама голямо четена пада, а и от всички се опитвам да прочета, а те повечето започват по един и същ начин и така или иначе трябва да ги прочета докрай, за да видя разликите, ако ме разбираш. Точната грешка ще я напиша утре, сега съм по Уиндоус, утре ще прехвърля, за да се позанимая.Иначе си взех изпита :)
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 17 2006, 22:19
quintessence

оффтопик: то не опира само до прочитане на 'книжките' ,все пак прочетеното трябва да се приложи и на практика в крайна сметка  :)

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 17 2006, 22:21
dirdri

No avatar chosen

Да де, аболютно си права, аз се старая да си прилагам това, което чета или по-скоро това, което разбирам :)
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 10:57

Регистриран: Април 2005

допълнение:

напоследък някои е-книги по неразбираеми причини ги правят във формат .chm, което е Microsoft Compressed HTML Help files т.е. формат за уиндоус. Те могат да се четат без проблем и под Linux/Unix с помоща на Xchm

iptables не е задължително да се използва ако използваш линукс като десктоп ПЦ. Достатъчно е да конфигурираш мрежовите настройки с командата ifconfig ако взимаш интернет само по ип адрес или ако се използва някакъв вид VPN капсулация да се настрои коректно клиента

"Linux is for people who hate Windows, BSD is for people who love UNIX"
Контакти:  gog

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 13:59
dirdri

No avatar chosen

gog, аз искам отделно от настройването на ИП да оправя и МАК адреса. Значи, аз това на Уиндоус го правя, мисълта ми е дали трябва (сигурно да) да правя нещо специално, за  да променя МАК-а.Щото искам само на този компютър да имам Линукс...а и искам да разбера как става...:)
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 14:12
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

нищо специално не трябва да правиш - ifconfig е инструментът за целта - прегледай му хелпът
Код: 

ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00

това е - eth0 ти е интерфейсът на който ще сменяш адресът а 00:00:00:00:00:00 е новият мак адрес

Редактирано от mcwolf на Януари 18 2006, 14:13
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 21:52
dirdri

No avatar chosen

От снощи се мъча с тези настройки. Оправих ИП адреса, събнет маската, смених мака, уж всичко е както трябва, а не е. Като изляза от Х-а и има някакво съобщение за broken pipe, ама не ми е ясно какво пише преди това...някакви предложения имате ли?
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 22:06
quintessence

нямаш интернет след направените настройки,или след рестартиране на системата ?
cat /var/log/messages ,изпълнено като супер-потребител /root/.. ще видиш за призхождащите проблеми при стартиране на системата ..

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 20 отговор(а) от Януари 17 2006, 18:12 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Помощ за начинаещ...

© 2014 Linux Index Project