Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » За разликата м/у Дебиан и Слака
Тема: За разликата м/у Дебиан и Слака
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 23 2006, 20:25
yasnv

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

Знам че въпросът е доста "необичаен",ще приема и едно евентуално изтриване на темата(ако модераторите сметнат за необходимо).

Става въпрос за това,че колкото повече дистрота пробвам "повече се обърквам".Например не мога да разбера каква е разликата ПРИМЕРНО между Дебиан и Слакуеър.Не ми казвайте че единия използва .deb файлове а пък за другия има .rpm такива.На Слак-а като му сложиш slapt-get и става почти Дебиан пък и .rpm с една много проста команда става .deb.Така и двете ОС сами решават проблема с зависимостите.Е?

Много е възможно да имам грешни разбирания,но в момента съм объркан.Ако щете разглеждайте въпроса и като "каква е философията на двете дистрота"?

Всяко мнение ще ми бъде от полза.Казвайте каквото мислите и дано стане добра дискусия.

Редактирано от yasnv на Януари 23 2006, 20:29

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 23 2006, 20:59
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Въпросът ти въобще не е тъп и засяга доста обширна тема, която малко хора са си направили труда да проучат и разберат. Тъй като предпочитам сам да си отговориш на въпросите (резултатът винаги е по-добър така), погледни следното:
Цитат:

How compatible is Debian with other distributions of Linux?

Debian developers communicate with other Linux distribution creators in an effort to maintain binary compatibility across Linux distributions. Most commercial Linux products run as well under Debian as they do on the system upon which they were built.

Debian GNU/Linux adheres to the Linux Filesystem Hierarchy Standard. However, there is room for interpretation in some of the rules within this standard, so there may be slight differences between a Debian system and other Linux systems.

Debian GNU/Linux supports software developed for the Linux Standard Base. The LSB is a specification for allowing the same binary package to be used on multiple distributions. Packages for the Debian Etch release must not conflict with requirements of the LSB, v1.3. As of this writing, Debian GNU/Linux is not formally LSB-certified. However, some Debian derived distributions are. Discussion and coordination of efforts towards ensuring Debian meets the requirements of the Linux Standard Base is taking place on the debian-lsb mailing list.

Цитат:

How source code compatible is Debian with other Unix systems?

For most applications Linux source code is compatible with other Unix systems. It supports almost everything that is available in System V Unix systems and the free and commercial BSD-derived systems. However in the Unix business such claim has nearly no value because there is no way to prove it. In the software development area complete compatibility is required instead of compatibility in "about most" cases. So years ago the need for standards arose, and nowadays POSIX.1 (IEEE Standard 1003.1-1990) is one of the major standards for source code compatibility in Unix-like operating systems.

Linux is intended to adhere to POSIX.1, but the POSIX standards cost real money and the POSIX.1 (and FIPS 151-2) certification is quite expensive; this made it more difficult for the Linux developers to work on complete POSIX conformance. The certification costs make it unlikely that Debian will get an official conformance certification even if it completely passed the validation suite. (The validation suite is now freely available, so it is expected that more people will work on POSIX.1 issues.)

Unifix GmbH (Braunschweig, Germany) developed a Linux system that has been certified to conform to FIPS 151-2 (a superset of POSIX.1). This technology was available in Unifix' own distribution called Unifix Linux 2.0 and in Lasermoon's Linux-FT.

като и това:
http://www.bdlug.org/articles/choosing_a_linux_distribution.php

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 24 2006, 19:00
yasnv

No avatar chosen

ми да си призная прочетох я цялата и не можах да си отговоря,пък и статията е доста стара-от 1999г. (по времето на Слак 4,дори не се споменава за АПТ).

да обясниш по-конкретно....

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 24 2006, 21:53
quintessence

Група: Li psychos

ами хващах и четеш наред всичко , от история на юникс и производните,та чак до това кое какво предлага ,как работи и тн .. не чакай всичко наготово,моля ти се  :) мда,темата наистина е доооста обширна .. пък и за да разбереш поне в малка степен разликите в споменатите диструбуции и на какъв принцип работят, трябва да си работил известно време и с 2те /и не само/,или поне с диструбиции ,базирани на slackware & debian .. така не само ще се объркаш , ами ще има да се луташ из купищата документации по въпроса и така ще 'затънеш',че ще се чудиш как си стигнал до там.. хващаш ги , инсталираш ги , и почваш да разучаваш коя на какъв приницип работи ... само с четене не става,иска се и практика ..
смятай,че сега може да се изредим и да те затрупаме с купища линкове по въпроса .. но няма смисъл ..
може би поради факта,че темата е бая обширна ,то тя се обезсмисля .. просто с 2-3 думи не могат да се обяснят разликите,пък ако се намери някой поне основните неща да ти обясни / което е абсолютно безсмислено / ,първо че трябва да има дооста голяма практика ,пък и няма да му стигне сигурно седмица-две да ти напише някакви основни неща ...
на дебиан / и производни/ не съм работила,слакуер ползвам от прекалено скоро /бедна практика/ ,но даже аз да тръгна да ти кажа някои основни нещица за слакуер ,които знам .. доооста време ще ми отнеме наистина ... а ме е страх да си помисля какво ще стане ,ако някой девелопър тръгне да обяснява,колко време /и нерви / ще му отнеме .. и то само за някакви елементарни основни неща ...
така,че единствено ти пожелавам успех с четенето / :D / ... много търпение и логично мислене .. и пооовечко практика /тя ще си каже тежката дума накрая /  :)

Редактирано от quintessence на Януари 24 2006, 21:56
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 25 2006, 08:34
mouseclicker

No avatar chosen

Регистриран: Юни 2005

Цитат:  (quintessence @ Януари 24 2006,21:53)

ами хващах и четеш наред всичко , от история на юникс и производните,та чак до това кое какво предлага ,как работи и тн .. не чакай всичко наготово,моля ти се  :)

[шегичка]
Уау, ама ти доста сложна задача му постави, ако съдим по следната диаграма -> http://www.levenez.com/unix/
[/шегичка]
:p

Контакти:  mouseclicker
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Януари 23 2006, 20:25 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » За разликата м/у Дебиан и Слака

© 2014 Linux Index Project