Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » Проблем с SuSE 10.1
Тема: Проблем с SuSE 10.1, YaST
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 09 2006, 13:43
gogull

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2005

Оценка: няма

Допреди това SuSE 10.0 , но го скапах (направих глупоста да инсталирам 1 важен пакет предназначен за SuSE 10.1), не можеше да подкара GUI, а под терминал съм пълна мъгла. Решението беше преинстал. Реших направо SuSE 10.1 да сложа.
Така и направих, но като зареди - какво да видя... няма флаш; не чете мр3; И НАЙ-ГОЛЕМИЯ ПРОБЛЕМ - НЕ ЩЕ ДА ИНСТАЛИРА ПРЕЗ YaST.
Всички останали проблеми се решават стига да си бачка YaSTa.
какво всъщност ми показва...
Примерно искам да слижа Opera - тегля RPM пакета и както си му е реда давам "Install packeges with YaST", пиша паролата на роот и след малко изкарва следната глешка "following packeges haven't been found in the madium: opera"
и така за всяка програма която искам да инсталирам : за skype изписва "following packeges haven't been found in the madium: skype"
и т.н.т.
Как да реша проблема?
Контакти:  gogull
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 09 2006, 20:21
delafer

Регистриран: Март 2006

Ако се беше разтърсил малко повече във форумите на този сайт, може би нямаше да пускаш изобщо темата... Но нейсе  :8;
ТУК
ТУК

Има и още много, но просто не съм си ги сложил в отметките. Да не говорим, че ако имаш 10.0 от книгата всичките ти проблеми, свързани с инсталирането на софтуер, задаването на допълнителни източници в YAST ( не можеш да използуваш старите наготово, трябват ти за 10.1 - те са на същите места в мрежата, но в други директории на сайтовете) са обяснени доста подробно.
 А що се отнася до инсталирането на rpm-ми, предпочитай командния ред, защото там ще ти се покаже, какъв ти е точно проблема - ще ти изведе съобщение за грешка, или липсващ пакет. Иначе за да го направиш през YAST ( такива дето си си свалил сам и се намират някъде на компа ти ), трябва директорията в която се намира rpm-ма да я дефинираш като локална - пак от мястото дето задаваш допълнителни източници, но според мен това не е много удачно... Къде по лесно е :
:P
Код: 
#блабла rpm -Uvh пакетнякакъвси.rpm

Колкото и да ти е тъжно в Линукс без "черното прозорче" просто няма да минеш... Да не говорим, че като му свикнеш, а то не е толкова трудно, ще го предпочиташ в много случаи...

Редактирано от delafer на Ноември 09 2006, 20:33

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 11 2006, 01:52
gogull

Поразтърсих се, първоначално нищо не открих. Малко след като пуснах тази тема открих това http://www.linux-index.org/cgi-bin....t=1537; и направих почти всичко,написано вътре, докато в 1 момент компа заби и го изключих направо от копчето (SMART Package Manager заби а и не щеше да се изключи по правилния начин).Не открих решение на проблема с RPM-тата, но програмката май е хубава.

това - http://suseroot.com/  вече го бях чел, но пак не намерих решение на проблема
а това - http://desktoplinux.com/articles/AT2703022234.html ми свърши много работа (много благодаря), но и след него не се оправи проблема с RPM-тата.

А доколкото разбрах от тебе трябва да дефинирам директорията като локална. Как?

Иначе много ти благодаря. Сега ми вървят mp3-ки и филми почти без да съм положил усилия (щях да тегля пакет по пакет нещата за Mpayera а за mp3-тата щях да се лутам и форума за инфо).
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 11 2006, 20:49
Pivoto

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

YAST работи и под конзола.
Пишеш Yast2 или нещо подобно.
Контакти:  Pivoto
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 11 2006, 22:13
delafer

Радвам се за напредъка ти, повярвай ми, ако постоянстваш след време този ти проблем ще те разсмива...
 За рпм, който си свалил сам - кликваш с десен бутон в/у него и от контекстното меню избираш "преглед в KRPMview" - там ти се отваря прозорец на браузера и горе отдясно ще видиш бутон "използване на директорията..." ... да обяснявам ли по-нататък ?

p.s. всички рпм-ми от тази директория ще ти се явят в търсачката на YAST  за инсталиране на софт - там е по лесно и за справяне със зависимостите.
Успех !

Редактирано от delafer на Ноември 11 2006, 22:15

Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 11 2006, 22:28
delafer

:) Не само MP3, *.avi с още малко пакети от същите места ще ти тръгнат и *.mkv *.flac *.m4a, *.wma, *wmv, да не пропускам пълноценното боравене с DVD, dts audio при това няма да са ти необходими няколко вида плейъри, както при бозата /често явление там в един да върви 1 , а друго не/.
Тук някои може и да ме освиркат, ама за мен в линукс мултимедийната поддръжка е много по- добре организирана, да не кажа по- пълноценна отколкото оттатък...
Единствено, засега назад са само качествените 3D игри и то откъм количество и известност...

Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 14 2006, 10:36
gogull

Ок нправих това:
- Hacking OpenSUSE - много добро ръководство
- Ръководство: DVD, АVI и кирилица за openSUSE - също полезно
- SMART Package Manager - бих казал нещо задължително. YaSTa не мога да го трая, много е муден - мисли за всичко по 1 час
- http://www.suse.de/~sndirsch/nvidia-installer-HOWTO.html - не може без модулите за видеокартата
- konvenientSUSE - нещо не ме кефи много тази програмка

И...крайният резултат беше 1, напълно функционална, мулдимедийна система, на която вървят всякакви аудио и видео формати безупречно.
Но някой ме прокле :( и след 1-2 ъпдейта - ядец xine, kaffeine, amaroK здадоха багажа (и не знам още какво). Сега се гледат видео формати с Mplayer, а аудио - с XMMS. Но аз искам всичко да си бачка, имайки предвид, че още не съм оправил субтитрите на Mplayera.

Колкото до първоначалния проблем с  YaSTa, предполагам все още е на лице, понеще като му дам да инсталира някой RPM фаил от харда, забелязвам, че при инсталацията го тегли от хранилищата.(мъка с тоя YaST)

И така какви са ми възможносттите? Да понижа версиите на всичко възможно, свързано с  xine ? Или има и други варианти?
WEB  
Мнение #8
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 16 2006, 20:24
gogull

Това вече е безубразие !!!
Ръчках, упдейтвах опитвах се да прамахвам разни конфликти...без успех.
Дори накрая  xine  се скапа съвсем. Не ще да работи а с него - kaffeine и amarok (а амарок много ми харесва).

Много ви се моля помогнете ... все някой предполагам, е имал подобни проблеми.
WEB  
Общо 7 отговор(а) от Ноември 09 2006, 13:43 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » Проблем с SuSE 10.1

© 2014 Linux Index Project