Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » openSuSE 10.2 / 10.1 проблеми
Тема: openSuSE 10.2 / 10.1 проблеми
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 23 2006, 19:31
alkor

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2006

Оценка: няма

Oт скоро минах на Linux, спрях се на SuSE. Първо качих 10.1 после 10.2. Моля да ме извините ако въпросите ми Ви се сторят глупави, скоро мигрирах от Windows на Linux Въпросите ми са следните:

1. При openSuSE 10.1 има една много удобна графична програма КPackage за инсталация на някои програми. ОpenSuSE 10.2 имали подобна и как се казва, същата не я намерих. Ако няма кажете как мога да я кача на 10.2..........?

2. Много често имам следния проблем при инсталиране на пакети с разширение tar.gz/tar.bz2. След разархивирането на пакета и задаването на командата ./configure, make ми излиза следното съобщение  make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop.
и всичко спира до тук.
          Другия варянт е като се инсталира успешно поставя си филове в /usr, но няма как да стартирам програмата. Изобщо инсталирана ли е?

Благодаря на всички Ви, и ви моля обеснявите много просто ако посочвате някакви истучници нека са на български.

Редактирано от alkor на Декември 23 2006, 19:38

-  P C  -
MB-ASUS M2N-E/NF570/s.AM2
CPU-AMD ATHLON 3800+/64bit/x2/s.AM2
V.C.-GeForce 7900GS DDR3 PCI-E 256MB HDTV
RAM-KINGSTON 2x1GB /DDR2/667
Контакти:  alkor
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 24 2006, 11:56
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

За първия въпрос не мога да ти кажа, защото не съм на SuSE от доста време, все пак ти предлагам системата apt-get за SuSE някъде по форума имаше guide как да я пуснеш.За втория въпрос мога да ти кажа отговора :).Според мен когато напишеш ./configure конфигурационния файл спира на едно място и иска зависимости(пакета който искаш да инсталираш зависи от друг пакет).Няма как да пуснеш маке след това, защото просто конфигурирането(намирането на зависимостите) не е извършено докрай.За целта виж какво ти дава като последно и дали не намира някой пакет(Бил съм със SuSE 9.2 и си спомням че нямат компилатор(gcc) и тем подобни пакети нужни за компилиране:)).Моят съвет е да си инсталираш приложенията чрез RPM.Почети насам натам във форума как става но мисля че беше rpm -ihv пакета или rpm -Uhv пакета(мисля че беше второто;тези команди във конзолата:).Иначе мисля че може през Yast, но трябва да се изкажат специалистите)

ЕДИТ:За apt-get системата виж Тук

Редактирано от nikolavp на Декември 24 2006, 11:57

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 24 2006, 15:19
saejoh

Група: Li maniacs
Регистриран: Септември 2005

Оценка: няма

Цитат:  (alkor @ Декември 23 2006,19:31)

Oт скоро минах на Linux, спрях се на SuSE. Първо качих 10.1 после 10.2......

1. При openSuSE 10.1 има една много удобна графична програма КPackage за инсталация на някои програми. ОpenSuSE 10.2 имали подобна и как се казва, същата не я намерих. Ако няма кажете как мога да я кача на 10.2..........?

2. ....пакети с разширение tar.gz/tar.bz2. След разархивирането на пакета и задаването на командата ./configure, make ми излиза следното съобщение  make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop.
и всичко спира до тук.
          Другия варянт е като се инсталира успешно поставя си филове в /usr, но няма как да стартирам програмата. Изобщо инсталирана ли е?

Здравей,
1. Как (от какъв) източник си инсталирал SuSE 10.2? Алтернатива на KPackage и доста по-удобна и функционална е Smart Package Manager (smart) - има го в SuSE 10.2.
2. Важен момент при разархивирането на пакети tar.gz/tar.bz2 е подробното изчитане (което и аз невинаги правя  :P , а важи за всяка Линукс-дистрибуция) на файловете README и/или INSTALL, където непременно е написано ДАЛИ и КАК да се използват командите ./configure, make, и make install. Те се изпълняват в /директорията/на/разархивиране - първите две като обикновен потребител, третата (make install) като root. За да разбереш къде е инсталирана дадена програма след make install, в изхода на тази команда в конзолата търсиш ред(-ове), съдържащ ".../bin/програмата..". Ако всичко е минало без грешки, можеш да използваш И командата:
Код: 
whereis програмаXYZ #питаш компа и той любезно ти казва, ако я намери, иначе нищо не показва

Ако някоя програма не се инсталира, записвай и показвай тук (или където ти е удобно) грешките, които съобщават горните ключови команди.
Успех! И весело посрещане на коледните и новогодишните празници! :33;

Редактирано от saejoh на Декември 24 2006, 15:25

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 25 2007, 01:54
Нерегистриран

Може ли да ми дадете линк откъдето да прочета как се инсталва и конфигурира openSUSE ... Както каза alkor и аз ще мигрирам на линукс и определено съм решил това да е openSUSE ...
Контакти:  wow

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 25 2007, 02:16
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

http://en.opensuse.org/Documentation
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Декември 23 2006, 19:31 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » openSuSE 10.2 / 10.1 проблеми

© 2014 Linux Index Project