Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » 3д ускорение под Убунту
Тема: 3д ускорение под Убунту
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Май 20 2007, 12:33
jambazov

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2006

Оценка: няма

Здравейте. Някой игрички много ми пекът, въпреки, че са много леки и са 2д. Предполагам, че това е от 3д ускорението, защото под СуСЕ-то беше така. Там го настройвах през YAST и сега не знам как става. Моля да ми кажете от къде да включа 3д ускорението.
Ubuntu 7.04 с GNOME. :)
Контакти:  jambazov
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 20 2007, 15:08
tolostoi

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 5

Как си инсталира драйвера, каква ти е видеокартата? Ако си с nVIDIA изтегли си последният драйвер от тук за твоя модел карта и виж този лесен начин за инсталирането му.

Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 21 2007, 16:21
alkor

Регистриран: Ноември 2006

При инсталиране на дрйвера трябва ли да деинсталираш nvidia-glx ; nvidia-settings; nvidia-glx-legacy; restricted и да добавиш build-essential ; gcc ; pkg-config

-  P C  -
MB-ASUS M2N-E/NF570/s.AM2
CPU-AMD ATHLON 3800+/64bit/x2/s.AM2
V.C.-GeForce 7900GS DDR3 PCI-E 256MB HDTV
RAM-KINGSTON 2x1GB /DDR2/667
Контакти:  alkor
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 21 2007, 16:58
tolostoi

Цитат:  (alkor @ Май 21 2007,16:21)

При инсталиране на дрйвера трябва ли да деинсталираш nvidia-glx ; nvidia-settings; nvidia-glx-legacy; restricted и да добавиш build-essential ; gcc ; pkg-config

Всичко свързано с инсталирането на предишният драйвер трябва да се махне. При дебиян трябва да махнеш nvidia-kernel-common nvidia-kernel-source nvidia-glx, виж дали ги имаш де, направо
Код: 
apt-get --purge remove nvidia-kernel-common nvidia-kernel-source nvidia-glx nvidia-settings nvidia-glx-legacy
добавих нещата които си слагал и ти, ако не става заедно (горната команда) ги махай едно по едно с
Код: 
apt-get --purge remove името_на_пакета
дори след махането им (не тези от сайта на Нвидиа, а тези от хранилищата на Дебиан ми се наложи да рестартирам машината защото след махането модула nvidia още работеше) относно build-essential ; gcc ; pkg-config като инсталираш мodule-assistant и изпълниш
Код: 
m-a prepare
командата ще ти сложи build-essential, както и хедърите от ядрата които имаш, нали гледаш това мнение ?
================================
Ще си позволя, да напиша още един бърз начин за инсталиране на Nvidia драйвери отново за Дебиан, като най-вероятно начина работи и при Ubuntu. Две думи защо го правя. Понеже съм чел доста различни туториали и повечето работят,но с новите версии на на драйверите от сайта на Nvidia всичко си идва на мястото,падна ми проблема за конфигуриране на TV OUT например и 3D, промените в xorg.conf инсталатора ги прави сам,стига да се съгласите, като пита(не помня но, май след това трябваше да си оправя кирилицата).Въпросът "кои драйвери са по-добри" си остава спорен за мен, от това което съм чел везната клони към мнението,че драйверите в хранилищата на Debian са по-добри,преценете сами,горе е описан начинът за тяхното инсталиране.
Теглим си драйвер от официалният сайт http://www.nvidia.com/object/unix.html ; тук има една особенност,ще е добре да знаете към коя от двете групи спада вашата карта. Към Legacy групата, са по-старите карти и другата група, не знам как се казва да я наречем "нормална" :) ако се колебаете и не ви се чете в сайта (щото там пише),с какви драйвери  работи вашата изтеглете "нормалните" (архитектурата на процесора ви я оставям за домашно 32 или 64 :) )Ако пък "нормалните" не стават за вашата карта още като пуснете инсталаторът, ще ви предупреди, че тези драйвери не стават за вашата карта и ще ви предложи да си изтеглите Legacy - тогва теглете Legacy.Отваряме терминала влизаме си с руут акаунта (или ползваме sudo, важното е да сте с root права)
Код: 
apt-get install module-assistant pkg-config xorg-dev
m-a prepare

Едит: за Ubuntu трябва да е така
Код: 
apt-get install module-assistant pkg-config xserver-xorg-dev
m-a prepare
с тези команди всички неща които са нужни за компилирането на ядрото на Нвидиа ще ги имате.За нормалната работа на инсталатора ще трябва да си спрем Х-а. Има няколко начина (като единственият който, не е за предпочитане е с команда " init " която ще ни вкара в еднопотребителският режим, който пък съответно не се препоръчва от Nvidia, понеже, в някой дистрибуции в този режим, някой необходими за операцията демони, не работят - не знам дали Дебиан е в това число, но не мисля че има значение, ако не го ползваме :)) натиснете заедно ctrl+alt+f1 (ще ви се покаже шел на цял екран)влизате си като root
Код: 
killall kdm
ако ползвате кдм (това е мениджърът за пароли на КДЕ)
Код: 
killall gdm
ако ползвате гдм (това е мениджърът за пароли на Гном), ако ползвате някакъв друг вие си го знаете - с тези команди се спира Х-а. Намирате си къде сте свалили драйвера
приемам, че драйвера който съм изтеглил е NVIDIA-Linux-x86-1.0-9631-pkg1.run и съм го сложил в хоум директорията ми, а името на юзъра ми е tolostoi - вашия ще е друг,вие си го знаете вашия
Код: 
cd /home/tolostoi/
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-9631-pkg1.run
Вече в инсталатора всичко е много интуитивно, четете и се съгласявайте,има изчерпателен  "хау то" в него, прочете го ако имате проблеми,най вероятно ще си ги решите по този начин.Последната стъпка е да ви попита дали да ви промени xorg.conf аз му давам да ми го промени(в другия вариант трябва да си го промените сами, вижте по горе как става - в шапката на темата).Ако всичко е минало добре и имате чисто нов, компилиран специално за вас кернел на Нвидия е време да го пробвате   :D .Включете си X-a с команда
Код: 
startx
или
Код: 
gdm
Вече някъде по менютата ще ви се е показало менюто на Nvidia там проверете дали ви работи 3Д то или в конзолата glxinfo търсете директ рендъринг yes ви трябва.
Когато ще слагате нова версия на драйвера трябва да махнете стария :)  става с командта (като руут)
Код: 
nvidia-installer --uninstall
Надявам се да съм бил полезен на някой,поправяйте ме защото сигурно има пропуски.
==================================

Ще е добре да знаеш кои драйвери да си сложиш (зависи каква ти е картата)защото legacy драйверите вече са разделени на 2  виж тук

Редактирано от tolostoi на Май 23 2007, 10:08

Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 21 2007, 19:59
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Само ще добавя ,че в Дебиан с КДЕ за да излезеш от Х приключваш сесията и когато ти излезе кдм за логване,цъкваме на опциите за избор на десктоп и избираме терминално логване.Gdm няма такава опция.В Ubuntuрестартирам Х  два пъти и се озовавам в конзола.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 22 2007, 00:19
phantomlord
Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

Цитат:  (tonitochev @ Май 21 2007,19:59)

Само ще добавя ,че в Дебиан с КДЕ за да излезеш от Х приключваш сесията и когато ти излезе кдм за логване,цъкваме на опциите за избор на десктоп и избираме терминално логване.Gdm няма такава опция.В Ubuntuрестартирам Х  два пъти и се озовавам в конзола.

Графичната среда може да се спре и с:
/etc/init.d/gdm stop или /etc/init.d/kdm stop

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #7
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 22 2007, 12:05
tolostoi

Цитат:  (phantomlord @ Май 22 2007,00:19)

Графичната среда може да се спре и с:
/etc/init.d/gdm stop или /etc/init.d/kdm stop

офф/ Kill 'Em All той Фантома знае http://en.wikipedia.org/wiki/Kill_'Em_All  :8;

Общо 6 отговор(а) от Май 20 2007, 12:33 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » 3д ускорение под Убунту

© 2014 Linux Index Project