Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » Как се инсталират приложения по принцип?
Тема: Как се инсталират приложения по принцип?, в Линукс
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 11 2005, 13:45
Gimikk

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2005

Оценка: няма

В Виндоус си бяхме свикнали (защото всички без изключение са почнали оттам) да теглим някакъв exe или rar файл, може даже да е иминдж на цял диск, който се маунтва. След което се намираше изпълнимия файл и се натискаше два пъти на него. Имаше си и add/remove за програми. Правеха си и само шорткът-и на десктопа.
Тук, в Линукс, май без конзола нищо не става, а?
А и се пишат едни дълги редове.....
Имам много въпроси. Най-лесното, разбира се, е да пиша, както вече веднъж направих "как да си кача еди-кое-си" и да ми paste-нат някакви редове, които да набера наготово в конзолата без да имам представа какво правя всъщност. Почват да се теглят от Интернет разни файлове. От кой сайт, как са се озовали там, черния конзолен екран не дава сведение...
Taка че ми е интересно, ако искам произволна програма, откъде да си я изтегля. С коя команда, после за да си я инсталирам, по принцип, кой файл от разархивирания пакет се стартира? Кои са комадите и т.н. А бе, усетихте какво ми трябва нали? Основите на работа с качване и махане на приложения под Линукс. Не конкретни команди за конкретна програма, пълни със суичове, които не ми говорят нищо.
Контакти:  Gimikk
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 11 2005, 14:42
yasnv

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

виж какво - ако си с RPM ползваща дистрибуция е малко по-трудно.отиваш тук и пишеш "името
.RPM" или поне аз така действах.тука
и тука
има добри линкове.обаче ще ти се налага за да инсталираш някои програми да трябва да инсталираш друг(библиотеки и т.н.)а при Дебиан базираните дистрота(knoppix,mepis,k/ubuntu) и т.н става с следната команда:
Код: 
apt-get install filename

ако съм допуснал грешки нека някой ме поправи.

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #3
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 12 2005, 10:35
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

попринцоп в linux нещата са доста по либерални - няма никакво значение каде ще се инсталират реално програмите - можеш дори да ги блъскаш в хоме директорията си - важното е да може да се стартира когато и напишеш името (то винаги има вариянт да ползваш целият път до файлът ама не си е работа това) - затова обикновенно се слагат линкове към самата програма в /bin /usr/bin или /sbin - ако те интересъва каде точно се намира дадена програма най лесно е да погледнеш на каде сочи съответното линкче
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 2 отговор(а) от Декември 11 2005, 13:45 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Applications » Как се инсталират приложения по принцип?

© 2014 Linux Index Project