Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Li Бързи Съвети » Applications » Уголемяване на шрифтовете във firefox
  • Страница 1 от 1 Skip to Page:
  • 1
Тема: Уголемяване на шрифтовете във firefox
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Октомври 26 2007, 19:48
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Понякога firefox просто не слуша настройките (убийте ме не знам защо), затова трябва да се прибегне към ръчни мерки ;). Аз, както и много от Вас, ползвам така наречените wide монитори и шрифтовете се нуждаят от малко "пипване", за да изглеждат както ги искаме на резолюция 1400х900 например.
При firefox става така - отваряме си файла ~/.mozilla/firefox/*.default/chrome/userContent-example.css с любимия редактор и вътре поставяме
Код: 
* {
 font-size: 11pt !important;
}

Това просто CSS правило ще ни уголеми малко шрифтовете и няма да се съобразява с хората, които са правили сайта и техните правила. Стойността, която трябва да променяте, ако искате съответно по-големи или по-малки букви е числото за font-size. Сега остава само да преместим файла, за да може firefox да го чете всеки път, когато стартира - това правим с
Код: 
mv ~/.mozilla/firefox/*.default/chrome/userContent-example.css ~/.mozilla/firefox/*.default/chrome/userContent.css

Приятно сърфиране!

Източник: Неволята  :21;

Редактирано от stumps на Октомври 26 2007, 20:16

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 29 2007, 16:27
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

ех тая неволя :)
примерчето може малко да се до обработи като се посочат различни домейни за които ще важат настройките
Код: 
@-moz-document domain("google.bg")
{
    * {
            font-size: 11pt !important;
    }
}

--------------------
проблемът с шрифтовете не е в лисицата - в 99% от сайтовете размерът на шрифтът се задава твърдо в пиксели - самите настройки на браузерът касаят текстът чиито размер не е посочен изрично и не указват влияние върху текстът с точно посочен размер

горният пример е за употреба на потребителски CSS и е доста брутален - той променя размерът на всички текстове във всички тагове на 11 пункта (пункт е динамична единица за размер която е различна на различните монитори - идеята е че размерът на шрифтът ще е еднаква както на 600х400 така и на 1400х900 - но това ще се отрази плачевно на дизайнът на страницата) - затова и пиша тоя коментар :)

по удачният вариант (поне за мен) е употребата на клавишна комбинация за уголемяване на шрифтът когато ви е малък (ctrl + "+")
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 01 2007, 21:05
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Всъщност ръководството беше за хора с wide screen монитори, така че въпроса с резолюцията не се касае :6; . Това за задаване на домайна не го знаех и не знам къде си го прочел(аз съм гледал CSS от спецификацията на консорциума..). Ако наистина тази настройка на firefox-a е само за непосочени размери, то тя е ненужна като цяло поне според мойте схващания, та то всеки нормален дизайнер посочва статични пункта/пиксели, или греша ? И да малко е грубо правилото, но бачка  :28;
EDIT: Сега видях префиксата moz-document, което сигурно предполага, че това е валидно само за firefox  :43;

Редактирано от nikolavp на Ноември 01 2007, 21:06

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 02 2007, 10:45
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

настройките на браузерите касаят предпочитанията на потребителя - фон на страница цветове на текст, шрифт размер ... но както сам каза всички  разработчици задават изрично тези неща и затова настройките които са направени там се ползват изключително рядко

посоченият от теб "трик" касае потребителска промяна на CSS-а като промените направени последни са с приоритет - дефакто задаването на 11 пункта шрифт за всички html елементи ще работи при всяко положение - по този начин можеш да пороменяш доста аспекти по www страниците (същата техника може да се приложи и при Opera при това доста по интуитивно)

а перфиксът не касае само FF а всички браузери с gecko ядро
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 24 2008, 09:45

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2005

Оценка: няма

пробвах варианта но резултата си остана кофти, шрифтовете пак са си малки, монитора ми е Acer с резолюция 1680х1050, и с малко експериментиране със шрифтовете ги докарах до горе долу задоволителен резултат:
Подразбиращ се шрифт Lucida Sans   18
Пропорционален            Безсерифен  18
Серифен                        Times New Roman
Безсерифен                   Lucida Sans
Равноширок                   FreeSerif        14
Минимална големина                          12
Позволяване на страниците да избират собствен шрифт вместо горните "Немаркирано"
Така станаха по-големи, пак не е каквото трябва да бъде, но поне може нормално се чете без да се налага да се напъвам.
Контакти:  Ekspert
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Октомври 26 2007, 19:48 до сега
  • Страница 1 от 1 Skip to Page:
  • 1
 » Начало » Li Форуми » Li Бързи Съвети » Applications » Уголемяване на шрифтовете във firefox

© 2014 Linux Index Project