Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Kernels & Drivers » Компилиране и инсталиране на ядро 2.6.24.4
Тема: Компилиране и инсталиране на ядро 2.6.24.4, debian testing
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Март 31 2008, 12:23

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2005

Оценка: няма

Здравейте на всички, тези дни се пробвах за първи път да компилирам ново ядро и всичко беше ок с компилирането, но при стартиране на системата 'Kernel panic - not syncing' и колкото и да се опитвах не можах да я подкарам. Сега да дам малко инфо използвах тези два източника за четене:
http://kernel-handbook.alioth.debian.org/ch-common-tasks.html
http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=4468
Изтеглих ядрото от www.kernel.org - linux-image-2.6.24.4 и както е описано на по горните страници го компилирах и инсталирах. Първия опит, беше много неуспешен :), защото бях попропуснал частта с initrd, тоест бях го направил, но с mkinitrd, което се оказа, че е остаряло, след инсталирането на initramfs-tools и update-initramfs получих отново приятното съобщение 'kernel panic...', но този път видях, че се дънни /dev/mapper и не ми намира LVM Group, пробвах няколко неща, но все това излизаше. Днеска рещих да прекомпилирам наново ядрото, изтрих пакет-а с неуспешния си опит и след като го компилирахб - пакета с ядрото с командата:
Code Sample: 

make-kpkg --initrd --revision=mine.0.1 kernel_image

Рещих този път да пробвам с mkinitrd.yaird и преди инсталацията добавих следния ред в /etc/kernel-img.conf :
Code Sample: 
ramdisk = mkinitrd.yaird mkinitramfs mkinitrd

Инсталирах пакета с dpkg -i името_на_пакета_с _ядрото, всичко си беше ок направи и само RAMdisk и при боот се издъни отново този път с
Quote: 

Waiting for /sys/block/sda/dev to show up

и даде някаква грешка в
Quote: 

/bin/mknod missing argument b

Още малко инфо - тези експерименти ги правя на виртуална машина - Vmware 5.5, имам създадена LVM, както се досещате и роот-а се намира на /dev/sda1. Другото, което може да съм усвинил е, че не пусках make oldconfig, нито си избирах стария конфигурационен файл, някой от модулите ги махнах, но това са тези предимно за Bluetooth-а, wireless, втория път специално проверих модулите за LVM. Стана малко дълго просто много неща пробвах доста рових из google, но пак не успях да го подкарам. Някои да има някаква идея къде бъркам. Благодаря предварително бъдете здрави!  :)

Once you go slack, you never turn back :)
Контакти:  liubeto
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 31 2008, 12:41

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Оценка: 4

Я виж тук http://forums.linux-index.org/index.cgi?act=ST;f=8;t=2908колко подробно съм описал как се компилира ядро 2.6.18.5
при това ми беше за първи път използвал съм две ръководства които са описани в последните постове на темата.
Значи би трябвало да успееш и ти при това с по-ново ядро и приятно четене  :D

Редактирано от asphyx на Март 31 2008, 12:42
Контакти:  asphyx
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 31 2008, 19:56

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

За да успееш така, както се опитваш да компилираш, ти трябват солидни познания. При над хиляда опции няма как да се досетиш какво да включиш и какво не. Ползвай конфига на дебианското ядро и тогава махай неща, които очевадно не ти трябват.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 31 2008, 23:03

No avatar chosen

За съжеление пак ми изкарва същитите грешки, въпреки че му зададох файла на старото ядро: /boot/config-2.6.18-6-686. Първо го инсталирах с mkinitrd.yaird,а след това се пробвах и с mkinitramfs и даде следните грешки:
Code Sample: 
Volume group machine1 not found
Volume group machine1 not found
Done.
Begin waiting for root file system... ...

ALERT! /dev/mapper/myservername-root does not exist. Dropping to a shell!
Check root= bootarg cat /proc/cmdline or missing modules, devices: cat /proc/modules ls /dev

Утре продължавам да си играя. Лека!

WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 31 2008, 23:56

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Оценка: 4

Добре явно си с 2.6.18 компилирай си го,както съм написал и то НЕ аз ами следвах инструкции за които доста време четох.
Усет и разбиране трябва за тая работа.
ТреБе си четене.

П.С. Който го мързи да си лЕга и да не се оплаква :)
Контакти:  asphyx
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 02 2008, 19:43

No avatar chosen

Здравейте отново, бях решил да ви спестя повече от проблемите си с ядрото, но днеска стана нещо много странно след:
Code Sample: 
apt-get distro-upgrade
се оказах с ново ядро, такова каквото се опитах да си компилирам и при опит да го пусна ми даде същите грешки като при моите опити, започвам да си мисля, че всичко е от VmWare. Ако някои има идея какво става. Поздрави!

П.С. asphyx моля те, спести ми твойте идеи!

WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2008, 18:51

No avatar chosen

Тези грешки какво ви казват ?

Code Sample: 
wakko:/usr/src/linux-2.6.24.4# make menuconfig
 HOSTCC  scripts/basic/fixdep
 HOSTCC  scripts/basic/docproc
 HOSTCC  scripts/kconfig/conf.o
 HOSTCC  scripts/kconfig/kxgettext.o
 HOSTCC  scripts/kconfig/lxdialog/checklist.o
In file included from scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:24:
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:32:20: error: curses.h: No such file or directory
In file included from scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:24:
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:97: error: expected specifier-qualifier-list before ‘chtype’
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:187: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:194: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:196: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:197: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:198: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:199: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/dialog.h:201: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:31: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:59: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:95: error: expected ‘)’ before ‘*’ token
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c: In function ‘dialog_checklist’:
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: error: ‘WINDOW’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: error: (Each undeclared identifier is reported only once
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: error: for each function it appears in.)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: error: ‘dialog’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: error: ‘list’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:116: warning: left-hand operand of comma expression has no effect
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:129: warning: implicit declaration of function ‘getmaxy’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:129: error: ‘stdscr’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:130: error: ‘KEY_MAX’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:131: warning: implicit declaration of function ‘getmaxx’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:137: error: ‘COLS’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:138: error: ‘LINES’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:140: warning: implicit declaration of function ‘draw_shadow’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:142: warning: implicit declaration of function ‘newwin’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:143: warning: implicit declaration of function ‘keypad’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:143: error: ‘TRUE’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:145: warning: implicit declaration of function ‘draw_box’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:146: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:146: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:147: warning: implicit declaration of function ‘wattrset’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:147: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:148: warning: implicit declaration of function ‘mvwaddch’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:150: warning: implicit declaration of function ‘waddch’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:151: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:154: warning: implicit declaration of function ‘print_title’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:156: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:157: warning: implicit declaration of function ‘print_autowrap’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:164: warning: implicit declaration of function ‘subwin’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:171: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:171: error: ‘struct dialog_color’ has no member named ‘atr’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:189: warning: implicit declaration of function ‘print_item’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:192: warning: implicit declaration of function ‘print_arrows’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:195: warning: implicit declaration of function ‘print_buttons’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:197: warning: implicit declaration of function ‘wnoutrefresh’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:199: warning: implicit declaration of function ‘doupdate’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:202: warning: implicit declaration of function ‘wgetch’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:210: error: ‘KEY_UP’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:210: error: ‘KEY_DOWN’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:220: error: ‘FALSE’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:221: warning: implicit declaration of function ‘scrollok’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:222: warning: implicit declaration of function ‘wscrl’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:232: warning: implicit declaration of function ‘wrefresh’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:293: warning: implicit declaration of function ‘delwin’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:297: error: ‘KEY_LEFT’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:298: error: ‘KEY_RIGHT’ undeclared (first use in this function)
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:310: warning: implicit declaration of function ‘on_key_esc’
scripts/kconfig/lxdialog/checklist.c:312: error: ‘KEY_RESIZE’ undeclared (first use in this function)
make[1]: *** [scripts/kconfig/lxdialog/checklist.o] Error 1
make: *** [menuconfig] Error 2
Контакти:  Pivoto
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 05 2008, 15:13

No avatar chosen

Аз имах подобни грешки преди да си инсталирам пакета - libncurses5-dev. Провери дали си го сложил.

WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 06 2008, 10:18

No avatar chosen

И аз така разбрах  :):):)
Контакти:  Pivoto
WEB  
Общо 8 отговор(а) от Март 31 2008, 12:23 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Kernels & Drivers » Компилиране и инсталиране на ядро 2.6.24.4

© 2014 Linux Index Project