Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Servers & Services » Въпрос за samba
Тема: Въпрос за samba
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юли 19 2006, 03:57

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Април 2005

Оценка: няма

Интересува ме как мога да си сменя порта на самбата.Гледах в настроиките от smb.conf , но не открих нищо за порт.Четох по разни хелпове нещо за inetd.conf но беше доста неясно или поне аз не успях да го разбера :) Опитах да сменя в inetd.conf в тези два реда които според мен се отнасят за самбата netbios-ssn и netbios-ns с други портове , но нямаше ефект.
netbios-ssn    stream  tcp     nowait  root    /usr/sbin/smbd  smbd
netbios-ns     dgram   udp     wait    root    /usr/sbin/nmbd  nmbd
Ако някои може да ми отговори как мога да и сменя порта на тая самба ще съм благодарен.Мисля че няма значение , но все пак дистрибуцията е slackware 10.0 , а версията на самбата е 3.0.4.Благодаря ви предварително.
Контакти:  Wops
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 06 2006, 05:36

Регистриран: Август 2006

Ами те се търсят на 137 138 и 139 май. Така си пращат броудкасти и се индексират. Ти дори и да успееш незнам какво ще постигнеш като никоя машина няма да де търси на новите портове? Каква е целта?

live free or die
Контакти:  bogo
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 08 2006, 19:08

No avatar chosen

Значи да го обясня по подробно - трябва ми връзка между две машини през самба на които има нет от един и същ доставчик.Обаче се появи вирус които търсеше нещо което е на фул достъп за да се набута вътре.Поради некадърност да се справи с проблема доставчика реши че е най - лесно да се филтрират портовете на самбата.Та се едно оправих се с проблема тъй като доставчика филтрира 139 и 445 порт на всяка една от машините редиректнах по един порт от по високите към 139 порт на същата машина.след това със smbmount заредих всяка една от самбите в другата.Не знам дали стана ясно та ще дам пример да речем че едната машина е с ип 192.168.0.1 а другата е 0.2.На машината с ип 0.1 редирекваме порт 60139 към 139 след това от машината с ип 0.2 smbmount оказва се новия порт и сичко е ок , като за най - добре самбите може да се заредят една в друга и по този начин колкото и потребители да има на win отзад пак ще може да стигат до самбата и на двете машини.Така когато потърсим другата машина все едно през доставчика минава заявка на порт 60139 и когато вече стигне до другата машина се завърта на 139 и така всички са доволни :).
Но все пак докато правех това първата ми идея беше да сменя порта на самбите след това си реших проблема по този начин и дори се получи по добре но просто от любопитство ми е интересно как все пак се сменя защото не го открих.
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 08 2006, 19:31
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Цитат:  (Wops @ Август 08 2006,19:08)

Поради некадърност да се справи с проблема доставчика реши че е най - лесно да се филтрират портовете на самбата.

Идиоти  :D
Из man smbclient
Код: 
       -p port
             This  number  is  the  TCP  port number that will be used when making connections to the server. The standard
             (well-known) TCP port number for an SMB/CIFS server is 139, which is the default.
:P
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 08 2006, 21:42

No avatar chosen

Може би не съм задал правилно въпроса си.Ясно ми е как да окажа порта когато използвам smbclient , smbmount или mount -t.Въпроса ми е как да се смени порт на самата самба като services така че вместо да слуша 139 както е по default да използва друг порт.
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 09 2006, 18:35
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

То същата опция/синтаксис важи и за сервиза (smbd) :)
smbd -p port :)
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 11 2006, 12:06
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

Оценка: 5

нещо май аз съм изперкал от много работа НО самбата е за връзка със Безалкохолни - ако смени портовете бозиците няма да те виждат и така ограничаваш мрежата само до машини със самба - демек не ти пука за виндовсите - ми що тогава не ползваш NFS
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 12 2006, 19:57

No avatar chosen

Явно пак не съм успял да обясня като хората какъв точно беше проблема и какво направих.Ще се опитам пак да го обясня :)
|win клиенти| > |pc1| <> |доставчик| <> |pc2| < |win клиенти|
pc1 i pc2 се логват към доставчика чрез ppp което им раздава виртуални ипта от вида 10.10.20.х И двете пцта са с по две eth-та.Примерно eth0 за връзка с доставчика и eth1 за връзка на клиентите които са на win зад pc-то.Съответно иптата са pc1 - ppp0 10.10.20.1 eth1 192.168.0.1 ; pc2 - ppp0 10.10.20.2 eth1 192.168.0.2.Тъй като доставчика ми филтрира 139 порт на всяко едно от пцтата е редирецтнат порт 60139 към 139 съответно на иптата от вида 10.10.20.По този начин pc1 и pc2 осъществяват връзка помежду си на 60139 за да може през доставчика д ане минава заявка на 139 порт а клиентите на win които са зад тях използват самбата през иптата 192.168.0.Като всяка една от самбите е заредена в другата със смбмоунт.Така проблема се реши и от двете win мрежи могат да стигат и до двете самби , а доставчика си филтрира 139 и вси1ки са доволни :) А за порта на самбата просто докато правех това се замислих как може да се смени и за това попитах.
Сега обаче изникна друг проблем : при smbmount му давам -о uid=root,gid=root,fmask=755,dmask=755 обаче от това няма никакъв ефект само директорията в която се монтира е с такива права сичко останало което е монтирано вътре е собственост на произволен юзер от тези които са адд на машината и е с левел 775 .Просто не приема тези опции.До колкото успях да разбера от това което четох в нета това си бил бъг на кернел 2.4.х , но никъде не открих пач които да го оправя.Ако някои има идея по въпроса ще съм благодарен.Става въпрос за slackware 10.0 и кернел 2.4.26
WEB  
Общо 7 отговор(а) от Юли 19 2006, 03:57 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Servers & Services » Въпрос за samba

© 2014 Linux Index Project